O festivalu

 

Pan starosta Ing.Libor Picka zahajuje s moderátorem Ing.Michalem Kovácsem první ročník festivalu.

starosta-zahajuje-1.rocnik-2011

Město Bělá nad Radbuzou leží v malebném údolí horního toku Radbuzy a Bezděkovského potoka v podhůří Českého lesa.

Tady se od nepaměti scházela parta místních kamarádů – trampů, kteří měli rádi písničky „táborových ohňů“, spolu je zpívali a hráli. Zvláště proslulá byla setkávání v chatě „ Viola“ v lesích na Roudnici u Bělé, na „Fichtlberku“ u Fichtlů a v kouzelném „Váhavém údolí“. Tohle lesní údolí za Bělou spojilo několik generací trampů. Mnozí z nich se pravidelně scházeli u táboráků, na zpívaných, jezdili spolu na festivaly country, folkové a trampské hudby ,na Porty a Dostavníky.

Tam vzniklo mimo jiné přátelství „bělských kluků“ se skupinou Máci a také Roháči. Ti se čas od času stavěli v Bělé na zpívaných. Tak nebylo daleko k myšlence, kterou „vypustil“ , jak se traduje, do éteru basista Roháčů, Miloš Rybář kdesi v Lokti nad Ohří na výročí 35. výročí jejich kapely: „Vždyť v Bělé je dost lidí, kteří fandí téhle muzice, tak proč si u vás neuděláte country festival??“

No a už stačilo jen málo, kluci se o tom zmínili panu starostovi Ing. Liboru Pickovi, který je také příznivě nakloněn tomuto stylu muziky a byl ochotný tuto myšlenku podpořit. Dala se tedy dohromady parta lidí, která měla na uskutečnění “festíku“ zájem a první zkušební ročník „vypukl“ v srpnu roku 2011.

A ,že to nebylo žádné troškaření o tom svědčí jména  jako je Pavlína Jíšová, Mirek Paleček, Vojta Kiďák Tomáško a samozřejmě Roháči. Navzdory šílenému počasí se sešly mraky lidí, stan praskal ve švech a dlouho do noci se hrálo a jamovalo se i po skončení vystoupení kapel.

V dalších letech se na festivalu objevili vynikají kapely a zpěváci nejen country, ale i bluegrassu a folku. Vystupovala tady Ilona Leichtová s Blue Gate, COP, Semtex, Apple, Lokálka, Šafrán, Blanket, Paběrky pana Marko Čermáka, old timeový banjista Honza Bican a mnoho dalších.